Погода: 22°C

Вівторок, 07 листопада 2017 13:01 Прочитано 2411 разів

Що призводить до засихання дерев у сосновому лісі?

Автор О. Абдулоєва

31 жовтня 2017 року проведено комплексне обстеження соснового лісу біля с. Харківці, де виявлено осередки всихання соснових дерев.

Першопричиною є нестійкий тип лісових культур – монокультура сосни. Друга причина – це поширення у нестійкому типі лісових культур хвороботворного збудника – кореневої губки сосни (латин. Heterobasidion annosum).Вона ослабила деревостан, і, ймовірно, саме через це кілька років тому стався вітровал сосен.

 

23157231 1985244288172183 2707606229645777065 o

Ослаблені і повалені сосни, а також сосни навколо вітровальних дерев і на краю узлісся є більш вразливими до проникнення комах-шкідників, тому в цих осередках розмножилися жуки-короїди, які у здоровому лісі також присутні, але в обмеженій кількості. Короїди – це третя причина у ланцюгу, вони викликають всихання ослаблених сосен лише за кілька місяців вегетаційного сезону. Обстежені восени 2017 року всохлі сосни характеризуються дуже рясним ураженням короїдами і "посинінням" деревини, або судинним мікозом, який, як відомо, викликається грибком (латин. рід Ophiostoma), що переноситься самими жуками-короїдами.

23172838 1985243844838894 1989281305831676803 n

Варто зазначити, що різке погіршення санітарного стану соснових лісів в останні десятиріччя – це проблема, добре відома на великих площах в Україні та Європі (матеріали веб-сторінок лісгоспів та обласних управлінь лісового і мисливського господарства Волинській, Житомирській, Чернігівській, Київській областях). Це розплата за монокультуру сосни на великих площах.

Ось, наприклад, витяг із фахової статті В.Л. Мєшкової "Україна стрімко втрачає соснові ліси. Що робити?" (https://dt.ua/ECOLOGY): "Короїди, яких вважають основною причиною погіршення стану лісів на Поліссі, є лише індикатором цього явища.

23157250 1985244114838867 701524360571561978 o

23215759 1985243901505555 6432574066172797444 o

Ці комахи є в усіх лісах і виконують функції "санітарів", заселяючи дерева сильно ослаблені, вітровальні та такі що всихають. Водночас, коли з'являється велика кількість доступних для заселення ослаблених з будь-яких причин дерев або великі обсяги вітровальної чи заготовленої деревини, ці комахи різко збільшують чисельність".

Однозначних рішень, які би зупинили всихання сосен, не існує. Можна лише пом’якшити негативні наслідки процесу всихання соснових лісів та сприяти адаптації до незворотних змін (Мєшкова, https://lisportal.org.ua/84538).

Рекомендації щодо поводження з лісом:
Оскільки ліс включений у межі території природно-заповідного фонду (без вилучення), то у рішенні необхідно поступитися господарськими інтересами, і залишити лісу виконання інших екологічних функцій та дозволити йому розвиватися своїм ходом. Ослаблені сосни будуть продовжувати всихати, і суттєво вплинути на цей процес уже не можна. Однак, якщо не втручатися у хід природних процесів, то у найближчі десятиліття можна очікувати збільшення частки листяних порід у цьому лісі і розвиток мішаного багатоярусного, більш стійкого насадження. Для цього треба дотримуватися наступних правил:

1. Не здійснювати санітарних рубок і цим не збільшувати штучно кількість пеньків сосни (місць для розповсюдження кореневої губки), за винятком знесення тих аварійних сухих дерев, що можуть впасти на двори чи будівлі, стежки або дороги.
2. Не проводити реконструкцію насадження у місцях всихання знову сосною.
3. Сухостій (дерева, які уже сухі більше року) у лісі суцільно не рубати, а планувати рубки лише окремих аварійних дерев. Зрубану сухостійну деревину та перегниваючу деревину залишати у лісі. Спеціальне використання зрубаної сухостійної деревини дозволяється у лімітах не більше 70%, а 30% залишається на тому ж місці у лісі перегнивати.
4. Якщо знову повториться вітровал, то пошкоджені, але ще нещодавно живі дерева потрібно, наскільки це можливо, вже протягом тижня вивезти подалі від сосен або корувати на місці (видалити кору, вивезти її і спалити подалі від лісу). Так вдасться видалити більшу частину короїдів, які заселяли такі дерева, вони швидше загинуть і не зможуть заселити нові дерева.

 

Додаткові рекомендації:
1. В осередках, де всохла сосна, можна висаджувати березу, дуб звичайний, але ніяк не сосну. Варто зберігати у лісі природне поновлення дуба, глоду, кущів.
2. Рекомендуються заходи догляду за узліссям: формування підліску на узліссі, обсаджування усього лісу на периферії захисною смугою з листяних кущів і дерев.

Про санітарні рубки
Потрібно відмовитися від здійснення як суцільних, так і вибіркових санітарних рубок: соснові пеньки, які залишаться, надалі стануть тривалим джерелом розвитку кореневої губки, а повне викорчовування пеньків зруйнує місцевий ландшафт, активізує ерозію, знищить усе лісове біорізноманіття, не кажучи вже про те, що це вимагає великих матеріально-технічних витрат.
На підтвердження, витяг із фахової статті В.Мєшкової "Як досягти порозуміння лісівникам і екологам?" ("Лісовий і мисливський журнал", http://www.ekoinform.com.ua): ""Боротися" з короїдами неможливо, вилучення заселених дерев не зменшує їхню чисельність, навпаки, може зрости кількість сприйнятливих для заселення дерев поряд із вирубаними у зв’язку з механічними пошкодженнями та раптовим освітленням".
Однак, зважаючи на сусідство лісового масиву із селом, окремі сухостійні дерева, які загрожують будинкам по сусідству з лісом або розташовані над стежками, дорогами і загрожують життю і здоров’ю людей, потрібно щороку вибирати для рубок. Такі дерева є підставою, щоб подавати запит на знесення аварійних сухостійних дерев. Рубку слід проводити виключно у кінці року, коли середньодобові температури стійко опустяться нижче +5оС. Дата сталого переходу температури повітря вниз через 5°С відповідає початку періоду безпеки з погляду ризику поширення збудників хвороб і шкідливих комах. Після її настання можна з мінімальною шкодою для лісової екосистеми здійснювати рубки лісу. Зрубану сухостійну деревину залишають повністю або частково у лісі (у ній уже нема шкідників чи хвороб, небезпечних для живих дерев).

Про сухостій
Допоки сухостійні дерева (дерева, які стоять сухими більше року) не є аварійними, їх не потрібно ані рубати, ані вилучати, ані спалювати. У них вже не розвиваються ті види комах, які заселяють здорові дерева або свіжозаготовлену деревину. Навпаки, сухостій заселяють інші комахи та гриби, які сприяють його природному розкладанню і навіть є антагоністами (конкурентами) кореневої губки сосни.
Однак, з роками сухостійні дерева можуть стати аварійно небезпечними. Працівники національного природного парку будуть наносити на аварійні сухостійні дерева мітки. Тому щороку треба планувати запит на знесення аварійних сухостійних дерев. Спеціальне використання (вилучення) зрубаної сухостійної деревини дозволяється у лімітах не більше 70%, а саме: з кожних трьох зрубаних сухостійних дерев – не менше одного обов’язково залишати на місці перегнивати.

При складанні висновку були використані рекомендації завідувача лабораторії захисту лісу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, доктора сільськогосподарських наук, професора В.Л. Мєшкової, а також матеріали її наукових статей на сайті і в науковому періодичному виданні "Лісовий вісник", 2016 рік, №2 (53).

Науковий співробітник національного природного парку "Пирятинський",
доцент кафедри екології та зоології навчально-наукового центру "Інститут біології та медицини" Київського національного університету імені Тараса Шевченка, канд.біол.наук О. Абдулоєва

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
-->
Прочитано 2411 разів

Відповідальність за правдивість інформації, реклами, коментарів несуть автори та рекламодавці. 

Авторське право (с): При використанні будь-яких матеріалів з сайту, посилання на "Портал Ірпеня" ОБОВ'ЯЗКОВА! 

 

Думка авторів публікації може не збігатися з думкою редакції.

Засновник, головний редактор: Хафізов К.Є. Реєстраційне свідоцтво КВ 22170-12070ПР

Інформаційний портал

Це проєкт свідомої та сучасної журналістики, платформа для громадських діячів, політиків, активістів та інших людей,  зацікавлених в розвитку своїх міст та селищ. 

Кожне місто - окремий автономний розділ сайту, з власним редактором, лідерами думок та навіть інформаційною політикою. Але єднає кожну новину з ідеєю проєкту, що новини повинні бути об'єктивними, без фейкового присмаку. 

На кожну новину можна подати скаргу, або під'єднати до проєкту "нове місто". 

Всі новини автоматично публікуються на різних сторінках у ФБ спеціальними роботами, та поширюються по місцевим групам. Проєкт максимально роботизований та сучасний! 


На початок сайту