Погода: 9°C

Субота, 13 травня 2017 09:30 Прочитано 2385 разів

Провайдерські війни: до якого «плінтуса» не можна опускатися

Автор

«Навіщо обтяжувати себе наданням якісних послуг, придумувати акції, обслуговувати абонентів? Куди простіше гидко шкодити.

Конкуренція в дії! У Сміла обрізані дві магістралі: 196 і 96 волокон. Тільки наші і просто перерізані. Відновлення займе не менше 8-ми годин», - нещодавно повідомив засновник інтернет-провайдера McLaut Лаут Віталій.На жаль, такі «маркетингові диверсії» конкурентів на телеком-ринку ніяк не підуть у минуле. «Законодавцем мод» у сфері обрізання чужих кабелів називають «Тріолан». Наймасштабніші акції вирізання були зафіксовані кілька років тому в Харкові біля цілого ряду операторів: «ВОЛІ», «Датагруп», «Київстару», «Макснета», «Фарлеп-Інвест» та ін. Загальна сума збитку склала кілька мільйонів гривень. Кримінальні провадження за фактами втручання в роботу телеком-мереж з численним заявами потерпілих так і не були відкриті. 

Злі язики вважають, що керував «операціями» Вадим Троян - екс-керівник однієї з компаній, що входять в групу «Тріолан». Нині Вадим Анатолійович займає посаду першого заступника Нацполиции України.

В «Тріолані» категорично заперечують свою причетність до диверсій і повідомляють, що нині їх мережі теж піддаються «нападок» конкурентів.
Денис Меркулов, регіональний директор "Тріолан":
- Багато чуток ходить про «Тріолані», але насправді ми таким не займалися. У нас дуже потужні маркетингові пропозиції. У разі не можливості або невміння протистояти маркетингових війнах, конкуренти використовують наклеп і написання скарг в усі інстанції. У результаті виходить, що ми на слуху. Але навіть у цьому їм спасибі, тому як чорний піар - теж піар.
Так, кабелі нашої компанії обрізали конкуренти. Порізи оптоволоконних ліній найчастіше відбуваються в Дніпрі. У каналізації ріжуть або підпалюють практично всім. Останній випадок зафіксовано в січні. Хто саме цим займається – точно не знаю, бо у криниці ріжуть всім.
Також дуже багато ріжуть абонентських відводів. В основному в районах Борщагівки і Оболоні Києва. За останній місяць було близько 10 таких порізів. Без послуги опинилися близько 100 абонентів. Але ми дуже швидко їх відновили. На відновлення пішло близько 3000 грн. Однак основне питання надання послуги, за яку абонент заплатив. Цей збиток підрахувати складно, але негативу сила-силенна.
По всіх інцидентів звертаємося в поліцію, пишемо заяви. Жодної справи за останні півроку не доведено до суду. Навіть при затриманні зловмисників вони або відкуповуються, або у поліції не вистачає доказів для продовження справи. Виходить замкнуте коло: ми ловимо, віддаємо в поліцію, а вони відпускають, тому що «немає складу злочину». Аналогічна ситуація і при крадіжках. Зрозуміло, що в такій ситуації про компенсацію збитку від зловмисників і мови бути не може.
Як боротися із вандалізмом колег по ринку? Вважаю, потрібно змінювати законодавство: якщо вандал буде знати, що за поріз йому світить реальний термін - він туди не піде. Основною перешкодою повинен бути закон і жорстке покарання. А звід правил існує на верхах і тільки у великих компаніях, які в основному і не займаються такою конкуренцією. Втім, навіть на верхах не факт, що підрядники або монтажники будуть виконувати звід правил. Маленькі, «сірі» провайдери правила не витримують, і знайти їх керівництво практично неможливо.
Звичайно, ще можна публічно «прославляти» тих, хто вирізає. Нехай всі знають героїв в обличчя. Крім того що пильні громадяни будуть виганяти їх з під'їздів, так і особи в пам'яті залишаються і при прийомі на роботу всі будуть знати, що з себе представляє людина.
Всюдисущий адмінресурс?
За даними спікерів, останнім часом недобросовісні методи конкуренції частіше використовуються в невеликих населених пунктах. Нерідко до цькування конкурентів «підключається» адміністративний ресурс. Яскравий приклад – проблеми інтернет-провайдерів Ірпеня, що почалися близько року тому і поступово наростаючі як сніжний рік.
Влітку минулого року на місцевий ринок вийшов новий провайдер I-Lan. Компанію, на думку ЗМІ, контролює мер Ірпеня Володимир Карплюк.

Незабаром інші гравці зіткнулися з різким сплеском ушкоджень своїх мереж. Приміром, з літа минулого року інтернет-провайдер «БЕСТ» зафіксував близько 100 порізів кабелів, на усунення пошкоджень витрачено близько 200 тис грн, повідомили в компанії. Тоді як до 2016-го в учасників місцевого ринку лише зрідка намагалися красти мідний кабель. Заяви в поліцію принесли нульовий ефект: жодного кримінального провадження так і не було відкрито. Зате місцевому відділенню поліції інтернет-послуги нині надає I-Lan. До слова, управління освіти Ірпеня раптово відмовився від безкоштовних послуг «чужих» провайдерів. Тепер школи і садки міста вже на платній основі обслуговує також I-Lan.
У січні-лютому 2017-го на допомогу вандалам з кусачками прийшли дорогі хакери. В «БЕСТ» зафіксували 3 Ddos-атаки. Компанії завдано матеріальної шкоди на 519 тис грн. Киберполиция відкрила УП за ч. 2 ст. 361 ККУ. Розслідує досі.
У березні хакерів, мабуть, змінили співробітники торгового дому «Ірпінь City». У претензії, спрямованої керівництву ТД, підкреслено, що встановлено факт втручання в роботу оператора «БЕСТ» шляхом пошкодження оптоволоконного кабелю в серверній, що знаходиться в ТЦ. Монтажникам компанії не дозволили відновити роботу пошкодженої мережі. В результаті клієнт – ТОВ «Суматра-ЛТД» залишився без доступу до мережі.

Ирпеньпретензия

Ряд забудовників нових житлових комплексів раптово стали відмовлятися від подальшої співпраці з «немэрскими» провайдерами. Незважаючи на те, що телекомщики за свій рахунок проклали кабелі в новобудовах.
Далі провайдерам почали надходити «листи щастя» від підприємств, що надають послуги з утримання будинків, про розірвання договорів з алогічною аргументацією.

ЖЭКИрпень

Одночасно балансосодержатели стали інформувати жителів Ірпеня, що нібито тільки у I-Lan укладені договору. Тому незабаром «буде зупинено надання інтернет-послуг будь-яких компаній, крім I-Lan».

НандомИрпень

У відповідь «БЕСТ» подав скаргу в Київське обласне територіальне відділення АМКУ з проханням визнати факт недобросовісної конкуренції з боку I-Lan та зобов'язати відповідача офіційно спростувати недостовірну інформацію. Справа поки що розглядається.
А щоб «чужі» провайдери не розслаблялися - пішли скарги та в НКРЗІ. Наприклад, абонент «БЕСТ» повідомила регулятору, що провайдер систематично блокує доступ своїх клієнтів до деяких загальнодоступних сайтів» без уточнення деталей. І попросила НКРЗІ провести перевірку компанії, а також притягнути її до відповідальності за порушення. В «БЕСТ» нам повідомили, що автор скарги відмовилася від пропозиції їх співробітників провести безкоштовне тестування мережі і обладнання, а також уточнити, які саме сайти і коли, вони нібито блокували.
Також провайдерів «тримає в тонусі» Ирпеньский міськрада. Нещодавно на сесії розглядався проект рішення про порядок розміщення телеком-мереж. Однією з його норм пропонувалося розраховувати вартість плати за користування місцями для розміщення телеком-мереж у житлових будівлях, на электроопрорах та інших об'єктах комунальної власності «індивідуально по кожному оператору». Такої винахідливості позаздрили б навіть співробітники славно відомого КЖСЭ. На подив, проект рішення не набрав достатньої кількості голосів депутатів місцевих.
Олексій Зіневич, засновник «Бест»:
- З літа минулого року операторів Ірпеня стали витісняти з ринку всілякими способами. По-перше, після переманювання в I-Lan деяких співробітників, які відмінно знають побудову мережі, у нас почали різати кабель у невідомих для обивателів місцях. Ми чітко бачимо, коли алкоголік намагається вкрасти кабель, а коли він ріжеться, щоб не працювала мережа. Напевно, складно назвати випадковістю майже 10-кратне зростання цілеспрямованих пошкоджень, у порівнянні з минулими роками, і тільки в Ірпені (ми працюємо в 43 населених пунктах). Спочатку ми викликали поліцію. Але жодного кримінального провадження не відкрите.
По-друге, коли замовники побачили, що такі диверсії не дієві (мі оперативно усуваємо пошкодження), нас почали атакувати хакери. По-третє, нещодавно почався адміністративний тиск з боку місцевої влади. По-четверте, балансоутримувачі новобудов (з якими ми раніше домовлялися про надання послуг, після чого за свій рахунок повністю кабелювали будівлі) тепер не пускають нас на фрази об'єкти. Їм прямимо текстом доноситися, що будівлі не приймуть в експлуатацію, якщо «БЕСТ» стані надавати послуги. По-п'ятдесят п'яте, новий конкурент періодично поширює, м яко кажучи, недостовірну інформацію про своїх колег.
В результаті всіх цих «акцій» сумарний збиток (усунення пошкоджень, компенсація абонентам, недоотриманий прибуток, репутаційні втрати) мі орієнтовно оцінюємо в 2,5 млн грн.
Ми направили меру Міста Володимиру Карплюку скарги провайдерів:
- Співробітники інтернет-провайдера «БЕСТ» повідомили нашому виданню, що з літа минулого року зафіксували близько 100 пошкоджень своєї мережі. За заявами потерпілого поліція не відкривала жодного кримінального провадження. Розкажіть, будь ласка, які заходи вживала місцева влада для недопущення умисне пошкодження ліній зв'язку?
- Також провайдер повідомляє, що комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» Ірпінської міської ради в односторонньому порядку достроково розриває договір встановлення майнового строкового сервітуту з «БЕСТ» без юридичних підстав. Поясніть, будь ласка, на якій підставі приймаються такі рішення комунальним підприємством?

- Місцеві ЗМІ припускають, що провайдер I-Lan опосередковано належить Вам. Ця інформація відповідає дійсності?
- Інтернет-провайдери считают, що перераховані вище та інші методи тиску стали вживатися, щоб витіснити з телеком-ринку Ірпеня всіх учасників, крім I-Lan. Прокоментуйте, будь ласка, дану версію.
Відповідь на запит поки що не отримано.
Ми перерахували лише кілька прикладів застосування незаконних методів конкуренції. Між тим практично щотижня в соцмережах з'являються нові пости і коментарі про вандалізм. У всіх спільні деталі: невідомі перерізали кабель, нічого не вкрали, поліція в кращому випадку відкриває УП, але далі спускає справу на гальмах.
У ГПУ раніше ми повідомляли, що за 9 місяців минулого, ст. 360 ККУ (Умисне пошкодження ліній зв'язку) зареєстровано 245 УП. І лише 30 справ доведені до суду з обвинувальним вироком.

Ірина Леліченко, провідний спеціаліст по зв'язках з громадськістю «Київстар»:
- Експерти "Київстар" давно вже б'ють на сполох з цього приводу. Стаття 360 КК – навмисне пошкодження ліній зв'язку - не працює. Як правило, суди кваліфікувати злочини за такою статтею не хочуть, справи закриваються, зловмисники уникають покарань. А адже цілісність інфраструктури телекомунікацій - це питання безпеки країни.
Дмитро Крилов, начальник відділу фізичної та технічної безпеки lifecell:
- Такі приклади конкурентної боротьби як пошкодження кабелів, обладнання характерні для інтернет провайдерів, ринок яких представлений в Україні великою кількістю гравців як у великих містах, так і в маленьких населених пунктах. Конкуруючи за кожного окремого користувача, компанії інтернет-послуг використовують не завжди законні методи і способи досягнення своїх цілей, іноді не зважаючи навіть на правові або репутаційні ризики.
Михайло Шуранов, директор з корпоративних комунікацій "Укртелекому":
- На жаль, у таких випадках дуже рідко порушують кримінальні справи, так як нічого не вкрадено, а факт порушення телеком-інфраструктури країни, на думку правоохоронців не цілком достатній для порушення кримінальної справи.
Дуже сподіваюся, що 22 травня під час круглого столу у Верховній Раді на тему: «Крадіжки та пошкодження телекомунікаційного обладнання - загроза для національної безпеки» подібні акти отримають належну оцінку з боку правоохоронних органів, народних депутатів та індустрії.

Олександр Федієнко, голова Правління ІнАУ:
- Я думаю, цей процес "розвитку" конкурентних воєн проходили багато операторів на ринку. Такі методи, як правило, використовуються в невеликих містах, селищах, де вже існують місцеві оператори, які виросли в цих регіонах і вважають себе їх повновладними господарями. І ясна річ, з приходом нового гравця, здатного дати їх абоненту більше, краще і дешевше, всіляко цьому заважають. Яскравий приклад - одне з міст Київської області.
Я впевнений, що такі оператори незабаром зникнуть з ринку цивілізованих відносин як атавізм. В кінцевому підсумку потрібно розуміти, що від цих війн в першу чергу страждає клієнт. По суті, конкурент таким чином завдає не просто збиток колезі, а ставить тавро на всю галузь і культуру. Як потім абоненту пояснювати, чому у нього вдома немає Інтернету? Відверто розповідати, що інший оператор пошкодив кабелі зв'язку? Я впевнений, що в майбутньому абонент вибере взагалі третього суб'єкта. Враховуючи, що між двома «колегами» - конфлікт.
Так, при кожному випадку завжди викликається поліція і пишуться заяви. Але знову-таки, ми говоримо про локальному місцевому рівні, де та ж поліція часто якось пов'язана з місцевим оператором і всіляко його потім покриває. Ми такі справи виводили на рівень главку. Але в такого роду питаннях дуже складно з доказовою базою, а непряме підозра до справи не пришиєш».
Хоча варто відзначити, що останнім часом дуже важко відрізнити пошкодження мереж вандалами і шукачів цінностей від роботи конкурентного "маркетингу".

Також залишаюся на позиції, що тільки цивілізованими методами, ефективною роботою поліції можна донести іншому суб'єкту, що не варто гадити всієї галузі. Або в кінцевому підсумку викупити конкурента.
Редакція просить читачів повідомляти нам про неадекватні прояви конкурентної боротьби. Поки публічне прославлення вандалів ефективніше дій поліції.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Прочитано 2385 разів

Відповідальність за правдивість інформації, реклами, коментарів несуть автори та рекламодавці. 

Авторське право (с): При використанні будь-яких матеріалів з сайту, посилання на "Портал Ірпеня" ОБОВ'ЯЗКОВА! 

 

Думка авторів публікації може не збігатися з думкою редакції.

Засновник, головний редактор: Хафізов К.Є. Реєстраційне свідоцтво КВ 22170-12070ПР

Інформаційний портал

Це проєкт свідомої та сучасної журналістики, платформа для громадських діячів, політиків, активістів та інших людей,  зацікавлених в розвитку своїх міст та селищ. 

Кожне місто - окремий автономний розділ сайту, з власним редактором, лідерами думок та навіть інформаційною політикою. Але єднає кожну новину з ідеєю проєкту, що новини повинні бути об'єктивними, без фейкового присмаку. 

На кожну новину можна подати скаргу, або під'єднати до проєкту "нове місто". 

Всі новини автоматично публікуються на різних сторінках у ФБ спеціальними роботами, та поширюються по місцевим групам. Проєкт максимально роботизований та сучасний! 


На початок сайту