Menu
Портал Ірпеня, новини Ірпеня, довідка Ірпеня
Пятница, 09 марта 2018 18:56

Нові грані біографії Тараса Шевченка: Шевченко і Казахстан

Автор О.В. Бізюк

Все більше і більше постать українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка розкривається для нас по-новому. Минулого року Шевченко відкрився для ірпінців як молодий митець. 

Спробуємо окреслити ще один маловідомий період життя Шевченка під час його перебування у Казахстані, де він прожив понад 10 років. Близько 350 малюнків присвячено природі Казахстану, життю і побуту казахського народу.
На півострів Мангишлак Шевченко прибув 17 жовтня 1850 року, де на східному узбережжі Каспійського моря знаходився форт Новопетровський, з пустельною місцевістю навколо. Тут Шевченко написав близько 20 повістей, в яких виявив глибокий інтерес до Казахстану. Письменник говорить про невичерпні природні багатства Казахстану і його різноманітні фауну і флору. Він знав, що рано чи пізно в малонаселених недосліджених степах Казахстану виникнуть великі міста, почнуться розробки корисних копалин.


У 1851 році Шевченко й сам взяв участь у Каратауській експедиції, завданням якої було дослідження на Мангишлаці покладів корисних копалин, у першу чергу покладів кам’яного вугілля у відрогах гір Каратау й Актау.
Околиці форта, де перебував Шевченко, виглядали дуже сумно і одноманітно. На початку літа увесь степ був уже випалений сонцем. Його палючі промені знищували всю рослинність. Росло лише те, що поливалось. Укріплення було невелике, в обводі всього три кілометри, особливо приваблював увагу Шевченка сад біля Новопетровського укріплення. Цей сад був справжнім оазисом в Мангишлацькій пустелі і влітку був постійним місцем перебування Шевченка, який брав найдіяльнішу участь в його насадженні. В наш час сад носить ім’я українського поета-художника, а в літньому будинку коменданта відкрито Літературно-меморіальний музей Т.Г.Шевченка.
Згодом на місці Новопетровського укріплення з’явилось невеличке містечко Форт-Олександрівський, яке у 1939 році було перейменоване в місто Форт-Шевченко. До міста-музею організовуються екскурсії вихідного дня. Його відвідують і перші особи двох держав. Головним «експонатом» меморіального музею поета є верба, яку посадив Тарас Шевченко (фото).

shevchenkodr 2

Більше 60 казахстанських міст виникло в наш час, про що й писав в своїх творах Шевченко. Серед них і місто Шевченко (нині м. Актау), засноване в 1963 році. Сьогодні Мангишлак є потужним промисловим регіоном з переробки нафти, газу. Інших корисних копалин. Відстань від міста Актау до міста Форт-Шевченко становить 89 кілометрів, їх з’єднує автодорога з асфальтовим покриттям. Населення становить близько 180 тисяч. На в’їзді в місто як пам’ятний знак збережена його перша назва .

shevchenkodr 3

На початку 60-х років ще в місті Шевченко було збудовано та відкрито пам’ятник Кобзарю ( перше фото).

Він розташований на височині біля Каспійського моря в одному із самих зелених куточків міста, де завжди багато квітів.
З того часу в день народження поета біля пам’ятника збираються його шанувальники. Під час заходів, які влаштовують члени громадської організації української діаспори, завжди звучить бандура та лине українська пісня.

Прочитано 1154 раз

Похожие материалы (по тегу)


Добавить комментарий

     


Защитный код
Обновить

приірпіння

Правова Інформація

Відповідальність за достовірність інформації, реклами, комментарів несуть автори та рекламодавці Реклама на порталі. Думка авторів публікації може не збігатися з думкою редакції.

Засновник, головний редактор: Хафізов К.Є. Реєстраційне свідотство КВ 22170-12070ПР Побажання, реклама, пропозіція, співпраця: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Авторське право (с): При використання будь-яких матеріалів з сайту, посилання на "Портал Ірпеня" ОБОВ'ЯЗКОВА! 

Служба безопасности Украины Национальный Союз Журналистов Украины 

Пультовая охрана Шериф     Антикоррупционное бюро Украины